Náš týden v Německu

Reference: 

Náš týden v Německu 

30. listopadu 2019 - brzké vstávání, nervozita a očekávání. V takovém duchu se nesl začátek naší týdenní návštěvy německého Nürtingenu, kde jsme v rámci projektu Erasmus+ měli možnost se setkat se studenty z různých koutů Evropy. Pro cestu tam jsme zvolili letadlo, kterým mnozí z nás cestovali úplně poprvé. Místo opakování německých slovíček a krásnému výhledu jsme věnovali náš krátký let spánku, jelikož nás téměř půlnoční budíček značně zmohl. Rozhodně jsme ale ani na minutku nelitovali a netoužili se vrátit domů do postele. 

Ještě před samotným zahájením programu jsme společně navštívili Stuttgart, kde nás okouzlila zejména místní knihovna. Poté už přišel čas na setkání s našimi hostiteli, s nimiž strávíme následující týden. K naší velké radosti jsme si všichni padli do noty. 

Neděle byla v režii našich hostitelů. Každý z nás si tedy odnesl zážitky jiné, ale ani v jednom u našich harmonogramů nesměla chybět návštěva v Německu obzvláště populárních vánočních trhů. Seznámili jsme se také s některými dalšími účastníky programu a navázali první přátelství.

Po víkendu přišlo to, kvůli čemu jsme celou naši cestu podnikli - společný program zaměřený na lidská práva. Společně se studenty z Německa, Norska, Řecka, Itálie a Severního Irska jsme tak museli překonat jazykovou i kulturní bariéru, zahodit ostych a v mezinárodních skupinkách komunikovat rozličná témata. V následujících pěti dnech jsme se tak seznámili jak s lidskoprávní problematikou, tak spolu navzájem. V postupně stále více sehraných týmech jsme tvořili výstupy společné práce jako například plakáty a videa. 

Nezapomenutelným a doslova mrazivým zážitkem se stala exkurze do bývalého koncentračního tábora v Dachau. Poslouchali jsme děsivé příběhy lidí, kteří si na tomto místě prošli nelidským utrpením, a na vlastní kůži prožili tísnivou atmosféru, kterou misto neztratilo ani po desetiletích. 

O poznání veselejší vzpomínky si odvážíme ze závěrečné farewell party, kde jsme ještě naposledy před těžkým loučením mohli sdílet perličky z našich rozdílných kultur. 

Už za měsíc přijde řada na nás, abychom oplatili pohostinnost, jaké se nám v Německu dostalo, a uvítali studenty na naší škole. Doufáme, že nás budou opouštět stejně plní dojmů, jako jsme se domů vraceli my.