Paříž? Nepařím, jedu poznávat. Vol. 2.

Střípky z našeho francouzského putování aneb Z pařížských kuloárů (den 3. a 4.)

 

- Na značkách již v 8 hodin. Po snídani odjíždíme do Versailles.

- Nestíháme dojít na srazy včas. No jo, instáč zabere čas.

- Nakazil nás podnikavý duch místních opálených prodejců nabízejících 7 Eiffelovek za 1 € aneb „Prodám ti řízek / dezert / fotku, na který jsi.“

- Bezpečnostní kontrola nás už nikde nemůže překvapit. Batohy otevíráme automaticky, vstupenky už při tom naštěstí neztrácíme.

- Francouzské angličtině ještě nerozumíme. Anglicky hovořících Francouzů se vytrvale ptáme: „Do you speak english?“ Zjišťujeme, že se domluvíme i se základy němčiny. Paní učitelky dokonce rukama nohama.

- Montmartre a bazilika Sacré Coeur: někdo o naší malé zemi něco přeci jen ví! Díky Václavu Havlovi máme kabelky o 15 éček levnější.

- Při procházce kolem kabaretu Moulin Rouge a v přilehlých uličkách se červená snad každý z nás. Asi hromadný úpal.

- Na přechodu pro chodce se neorientujeme podle klasického červená = stůj, zelená = jdi, nýbrž podle pařížské interpretace:  „Paní učitelko, a teď půjdeme na Francouze (pozn. = na červenou) nebo na slušňáky za Čechy?“

- Kdo spal, dnes žije. A dokonce zvládl i večerní procházku podél Seiny.

 

- 4. den začínáme vyhlídkou z mrakodrapu Montparnasse: 58 pater, luxusní výhled na Eiffelovku, sluníčko, nebe bez mráčku a wifina zdarma. Boží!

- Prohlídka Invalidovny se nám zalíbila natolik, že především starší ročníky by tady chtěly zůstat.

- La Défense: moderní čtvrť s mrakodrapy. Pro nás synonymem pro „mekáč a šoping“. Co víc si přát?!

- Nezahálíme a parlíme! Večerní povídání s rodilým Francouzem a otázky na tělo.

- Večeře byla opět vynikající. Užíváme si francouzské pochoutky. Po dezertech se nám bude stýskat. Někteří z nás jsou rozhodnuti začít s dietou. Od pondělí.

- Poslední noc v hostelu: všichni spí, zítra nás čeká náročný den.

- Po čtyřech dnech strávených v Paříži bezpečně víme, že je tu s námi i Esmeralda. Obáváme se ovšem, že v tomhle případě prozření nenastane.