Studenti si vytvořili svou Galerii Elity Národa

   28.října oslavila naše republika významné narozeniny. Stoleté výročí se připomínalo a stále ještě připomíná po celé zemi. Naše republika už není žádné mládě a má za sebou i krušné, negativní časy. Všechno dokázala přečkat a to i díky lidem, kteří nad svou zemí nikdy nezlomili hůl. Ti se samozřejmě objevovali i v dobách dřívějších, kdy ještě byla naše země královstvím.

Studenti klobouckého gymnázia se rozhodli, že při příležitosti stého výročí založení republiky vyberou nejvýznamnější osobnosti, které se podle nich nejvíce podílely na formování našeho státu. Každý student představil svých deset favoritů. Celkem se objevilo 179 jmen z nejrůznějších historických období (od středověku až po současnost). Po sečtení všech hlasů se pracovalo s první desítkou jmen. Těmto „vítězům“ studenti v hodinách výtvarné výchovy vyrobili portréty a krátké životopisné příběhy.

Ve středu 28.11. proběhlo slavnostní vyhlášení TOP desítky a zároveň byla na chodbě gymnázia otevřena Galerie Elity Národa. Naši anketu suverénně vyhrál Tomáš Garrigue Masaryk, na druhém místě se umístil Václav Havel a třetí místo obsadil Karel IV. V první desítce se objevila i jména J.A. Komenský, B. Němcová, J. Hus, K. Čapek, E. Beneš, E. Zátopek a M. Horáková.

Celá akce byla zakončena speciální písní z pera Jany Infeldové a Jana Vávry Za 100let. Studenti si ji připravili v hodinách hudební výchovy a společně zazpívali při slavnostním otevření výstavy.

„A jednou na nás taky budou vzpomínat?

Kdo ví, co bude stát za 100 let?

Co o nás budou psát a vyprávět?

Snad taky budou si umět zpívat

a tančit na stole jako my, za 100 let.“ (Za 100 let; 2018)

 

Petr Hejl

https://www.youtube.com/watch?v=I-culVVVxGM

Soubory: