Parlamentní Praha se VI. G

Je již několikaletou tradicí, že studenti šestého ročníku jezdí v adventním čase na exkurzi do Prahy.  S kruhy pod očima a kelímky kafe jsme v 7 ráno nastoupili do vlaku. Již během cesty se projevil náš jižanský temperament v podobě lidových tanců přímo ve vagonu. Je nutné říci, že pro některé byla Praha ještě zcela neznámým místem a stejně tak tomu bylo i s metrem, které bylo zvláště pro studenta Martina Krumpolce  „JEHO POPRVÉ“. Po ubytování nás čekal velmi nabitý program. O čemž svědčí i 30 km v našich nohách během prvního dne.

Naší první zastávkou bylo Muzeum voskových figurín, kde jsme poseděli v hospůdce s Karlem Čapkem, vystoupali na stupně vítězů s Emilem Zátopkem, usedli na trůn vedle Marie Terezie a v neposlední řadě udělali interview s Donaldem Trumpem. Po tak slavných osobnostech následovala slavná pražská místa jako Obecní dům, Karlův most, Kampa nebo Pražský hrad. Pozdní odpoledne jsme strávili na Petříně, jakožto nejromantičtějším a zamilovanými páry nejnavštěvovanějším pražském místě. Někteří odvážlivci dokonce zdolali přes 300 schodů na Petřínskou rozhlednu, ze které se naskýtal úchvatný pohled na stověžaté město. Večer jsme navštívili vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí. Den už se chýlil ke konci a my jsme ho zakončili tramvajovou jízdou noční Praze. Můžeme ji jenom doporučit.

Druhý den jsme začali velmi vlastenecky.  Vyslechli jsme přednášku v sídle vlády, ve Strakově akademii. Přednáška se týkala zejména korupce, byla velmi zajímavá a mnohé jsme si z ní vzali. Pak jsme navštívili další důležité státní instituce, a to Poslaneckou sněmovnu a Senát. Tato místa byla pro náš ročník zajímavá zejména díky tomu, že probíráme v ZSV státovědu. Nechtěli jsme zapomenout ani na dějepis a navštívili jsme pro naše dějiny velmi důležité místo chrám svatého Cyrila a Metoděje, ve kterém se ukrývali parašutisté Gabčík a Kubiš, účastníci atentátu na Reinharda Heydricha.

Během dvou dnů jsme měli možnost zhlédnout nespočet míst, jako například zeď Johna Lennona, zrcadlové bludiště, Werichovu vilu, Tančící dům, Žofín, Národní divadlo, kavárnu Slávii, památník 17. listopadu a obětem komunismu, Karlovy Lázně, sochu knížete Bruncvíka… Skvělé bylo také ubytování v penzionu Jana, kde o nás bylo královsky postaráno. Největší dík však patří našim úžasným pedagogům, paní učitelce Petře Pokorné za výbornou orientaci po městě a výklad ke každému místu, paní učitelce Petře Lopatářové, která ani po šesti letech s námi neztratila trpělivost, a panu učiteli Martinu Vávrovi, který nikdy neztratil pozitivní přístup.

 

 

Anna - Marie Nedomová

VI. G