Tercie na literárních toulkách s Mrštíky a Maryšou

Už na začátku školního roku jsme si v hodinách literatury slíbili, že učivo kritického realismu v české literatuře doplníme literární exkurzí.

Putování po stopách bratří Mrštíků a jejich hrdinky Maryši jsme absolvovali 7. června, kdy jsme hned v 7 hodin ráno vyrazili pěšky z klobouckého náměstí do Divák, do působiště obou bratří.

První zastávkou (a menší zacházkou) byla rozhledna Nedánov, ale pak už nás vítaly Diváky. Nejdříve jsme navštívili místní hřbitov, kde jsme u hrobu Viléma Mrštíka zapálili svíčku, naše cesta pak pokračovala k Památníku bratří Mrštíků. Byli jsme jedni z posledních návštěvníků, protože muzeum čeká významná rekonstrukce. Pan Jaroslav Němeček potvrdil informace, které jsme slyšeli v hodinách literatury, a o některé „pikantnosti“ naše vědomosti ještě obohatil. Třeba u maturity prodáme informaci o tom, jak si bratři v zimě kradli kožich (měli jen jeden), do Klobouk do hospody pak mohl jít jenom ten rychlejší:-) Nebo se nám bude hodit informace o tom, jak bylo Kloboucko v době národního obrození pokrokové? Člověk nikdy neví…

Z Divák naše literární cesta vedla do Těšan, dějiště příběhu divadelní hry Maryša. Našli jsme rodný dům Marie Horákové, odhadli jsme, kde mohl bydlet Felix Turek (Vávra), a nakonec jsme zavítali na místo jejich posledního odpočinku, na těšanský starý hřbitov.

Literární toulky nemohly skončit jinde než v restauraci Maryša :-) I káva byla… :-) 

Příjemným překvapením na závěr se pro nás stalo dětské hřiště, kvůli kterému jsme si nechali ujet i autobus domů.

Dá se říct, že jsme si chvíle s Mrštíky pořádně užili. Přesto jim ještě něco dlužíme. Domluvili jsme se, že v závěrečných hodinách literatury se pokusíme zdramatizovat některé výstupy z Maryši. A vše zakončíme i šálkem lahodné kávy. Bude ze spolku? Nebo od žida?